رویال مد | مجله تخصصی مد و زیبایی

عوارض کاشت ناخن مصنوعی

آموزش کاشت ناخن در خانه + عوارض کاشت ناخن مصنوعی!!!

کاشت ناخن مصنوعی به منظور زیبایی بیشتر ناخن‌ها‌ انجام می‌شود ولی استفاده از این نوع وسایل زیبایی خالی از عوارض جانبی نیست.

از عوارض کاشت ناخن می‌توان به شکاف و ترک خوردن ناخن، عفونت‌های قارچی، تغییر رنگ ناخن، بیماری‌های پوستی و … اشاره کرد. چسب مورد استفاده در هنگام کاشت دارای سیانید است که بخار آن می‌تواند باعث مسمومیت فرد آرایشگر گردد.

کاشت ناخن مصنوعی این روزها در بین خانم‌ها بسیار رواج پیدا کرده‌است. این عمل که با هدف زیباتر شدن دست و ناخن در مراکز آرایشی انجام می‌شود ممکن است عوارضی نیز در پی داشته باشد. عوارضی که لازم است قبل از تصمیم برای کاشتن ناخن از آنها مطلع شویم.


کاشت ناخن مصنوعی

کاشت ناخن مصنوعی چه عوارضی دارد؟

 1. چسب‌هایی که ناخن‌های پلاستیکی با آنها بر روی ناخن چسبانده می‌شوند حاوی ماده‌ای حساسیت‌زا بوده و ممكن است باعث شكاف و ترك ناخن شوند.
 2. پوشاندن ناخن‌ها به وسیله چسب به دلیل وجود آكریلات در تركیبات آنها از لحاظ طبی و پزشكی عوارضی نظیر پوسته‌ریزی، تغییر بافت ناخن و عفونت‌های قارچی ناخن را به وجود می‌آورد.
 3. سم سیانید و بخار آن که از چسب مورد استفاده در هنگام کاشتن ناخن آزاد می‌شود، می‌تواند باعث مسمومیت و حتی فوت فرد آرایشگر شود.
 4. فرایند کاشت ناخن مصنوعی موجب نرسیدن اکسیژن کافی به بافت زیر ناخن شده و تغییر رنگ ناخن، کدر شدن و رشد کم ناخن را درپی دارد.
 5. کاشتن ناخن‌های مصنوعی باعث التهاب دور ناخن، خط خط شدن و خرد شدن ناخن و کنده شدن لبه آزاد ناخن از بستر (اُنیکولیز) می‌شود.
 6. تغییر شکل صفحه ناخن،  از بین رفتن صفحه اصلی و حتی شکنندگی ناخن از دیگر عوارض آن است.
 7. کاشت ناخن در بسیاری از موارد موجب از بین رفتن دایمی ریشه ناخن و شکاف پوستی می‌شود.
 8. استفاده طولانی مدت از ناخن‌های كاشته شده می‌تواند باعث واكنش‌های دردناك و شدید شامل عفونت پوست اطراف ناخن‌ها و شل شدن ناخن‌ها شود.
 9. استفاده طولانی مدت از ناخن‌های مصنوعی و كاشته شده ممكن است باعث نازك‌تر و مات‌تر شدن ناخن‌های طبیعی و در مواردی منجر به عوض شدن جهت و محور ناخن ‌شود.
 10. اغلب مواد استفاده شده در این نوع کاشت غیر استریل و چند بار مصرف هستند و از راه‌های انتقال بیماری‌های پوستی محسوب می‌شوند.
 11. عفونت‌های قارچی و بیماری‌های ویروسی و اگزمای پوستی از جمله عوارض شایع کاشت ناخن است.
 12. هم فردی که ناخن روی دستش کاشته می‌شود وهم فردی که عمل کاشت را انجام می‌دهد، ممکن است دچار آلرژی و حساسیت شود.
 13. از آنجا که در طول شبانه روز بطور ناخودآگاه چندین بار دست خود را به اطراف چشم نزدیک می‌کنیم ممکن است پوست صورت و اطراف چشم نیز به خاطر چسب و مواد اکریلیک موجود در ناخن دچار حساسیت شود.
 14. گاهی بدلیل از بین رفتن پوست محافظ اطراف ناخن، عوامل قارچی و میکروبی به ناخن نفوذ کرده و ایجاد عفونت می‌کند.
 15. برای درمان عفونت‌های قارچی حاصل از کاشتن ناخن از آنتی بیوتیک‌ها استفاده می‌شود اما گاهی ریشه ناخن به حدی آسیب می‌بیند که شکل طبیعی ناخن به طور کامل از بین می‌رود.

آموزش کاشت ناخن مصنوعی

چند نکته مهم در مورد کاشت ناخن

 • ناخن مصنوعی راه حل مناسب برای ناخن‌های مریض ومشکل دار نیست بلکه ناخن مصنوعی برای افزایش زیبایی ناخن‌های طبیعی است. اگر ناخن شما دچار مشکل و بیماری است بهتر است به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.
 •  لازم نیست با هدف اینکه به ناخن‌ها تنفس بدهید بطور مکرر ناخن مصنوعی خود را برداشته و دوباره بکارید. این کار موجب عوارضی برای شما خواهد شد.
 • در هنگام کاشتن ناخن مصنوعی همیشه باید یک فاصله کوچک بین پوست اطراف ناخن و مواد کاشت ناخن مصنوعی وجود داشته باشد. در واقع خیلی از عوارض این عمل در اثر تماس مکرر ومدام مواد ناخن مصنوعی با پوست اطراف ناخن ایجاد می‌شود.
 • برداشتن ناخن‌های مصنوعی تکنیک خاص خود را دارد و هرگز نباید ناخن‌های مصنوعی را با اعمال زور و فشار برداشت. بهتر است این کار توسط فرد متخصص صورت گیرد چرا که بسته به نوع ناخن مصنوعی روش برداشت آن فرق می‌کند و اگر ناخن مصنوعی بطور نامناسب برداشته شود، منجربه جدایی ناخن اصلی از بستر می‌شود (استفاده از آب ولرم روش مناسبی برای برداشتن ناخن مصنوعی نیست زیرا مواد و چسب بکار رفته برای ناخن مصنوعی در آب حل نمی‌شوند).

عوارض کاشت ناخن

چند توصیه برای داشتن ناخن‌های سالم و جذاب

 • خانم‌های خانه‌دار، هنگام انجام كارهاى خانه و شست‌وشو باید از دستکش استفاده کنند. چون مواد شوینده قوى و كار با اجسام سخت، به راحتى لایه محافظ ناخن را از بین مى‌برند و موجب ترك خوردن آن مى‌شوند، پس بهتر است در همه حال، حتى زمان جارو كردن، از یك دستكش محافظ استفاده شود.
 • سعى كنید حتما بعد از كار با مواد كثیف، ناخن‌هایتان را با برس ویژه تمیز كنید.
 • براى جلوگیرى از شكننده شدن ناخن در زمان سوهان كشیدن، هیچگاه ناخن‌ها را در دو جهت سوهان نكشید.
 • از ناخن استفاده ابزارى (مثل خارج کردن منگنه از کاغذ) نکنید و این را به کودکان خود نیز بیاموزید چون به شدت به بافت ناخن صدمه مى‌زند.
 • غذاهاى سرشار از سولفور و سیلیكون مثل گل كلم و ماهی، موجب حفظ طراوت ناخن مى‌شود (خصوصا افرادى كه با ناخن‌هاى خود، بیشتر كار مى‌كنند مثل نوازندگان موسیقى باید بیشتر از این رژیم استفاده كنند).
 • نوشیدن آب و مایعات و مخصوصا آب هویج تازه به علت غنى بودن از كلسیم و فسفر سبب استحكام ناخن‌ها مى‌شود.
 • استفاده روزانه از ‌بیوتین (در تخم مرغ و جگر به وفور یافت مى‌شود) نیز مى‌تواند در شادابی، نرمى و سلامت ناخن مفید واقع شود.

کاشت ناخن مصنوعی به منظور زیبایی ناخن‌ها انجام می‌شود و نمی‌توان بطور کلی این عمل را رد کرد اما توصیه می‌کنیم که این کار توسط فردی که آموزش‌های اصولی دیده و گواهی انجام این کار را دارد صورت گیرد و برای پیشگیری از عوارض آن حداقل از کاشت‌های طولانی مدت و استفاده زیاد از ناخن مصنوعی پرهیز کنید و هر 3 ماه یك بار آنها را برداشته و اجازه دهید تا ناخن‌های طبیعی شما استراحت كنند.


آموزش کاشت ناخن مصنوعی در خانه

آموزش نحوه کاشت ناخن مصنوعی در خانه!!!!

برای کسانی که تا به‌حال با کاشت ناخن مصنوعی سر و کار نداشته‌اند، باید بگویم که تیپ ناخن روی سر ناخن طبیعی کاشته می‌شود و برای بلندتر کردن ناخن‌ها به‌کار می‌رود.

بعد از چسباندن تیپ ناخن، آن‌ها را با اکرلیک یا ژل UV می‌پوشانند تا از آن‌ها محافظت شود. تیپ‌های ناخن در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلفی برای کاشت ناخن موجود هستند.

حتی برخی از انواع آن طراحی شده هستند. اما تیپ ناخن سفید ساده که معمولا به آن فرنچ مانیکور گفته می‌شود، پرطرفدارترین نوع هستند.

کاشت ناخن مصنوعی

لوازم مورد نیاز برای کاشت ناخن مصنوعی:

 • تیپ ناخن مورد نظر شما
 • چسب ناخن
 • ناخن‌گیر اکرلیک: می‌توان از ناخن‌گیرهای معمولی نیز برای کوتاه کردن تیپ‌ها استفاده کرد.
 • سوهان ناخن: برای خشک کردن ناخن‌ها و صاف کردن لبه‌های ناخن استفاده می‌شود.
 • عقب‌دهنده کوتیکول: فلزی یا از چوب نارنجی برای عقب دادن کوتیکول‌ بسیار کاربردی است.
 • قلمو وبرس داستینگ: بهتر است برای پاک کردن باقی‌مانده مواد فیلینگ از روی ناخن از این برس استفاده کنید تا هیچ‌گونه رطوبتی (از انگشتان یا فوت کردن ناخن) جذب ناخن نشود.

آموزش تصویری کاشت ناخن

دستورالعمل گام‌ به گام

1) انتخاب ناخن‌هایی با اندازه‌ مناسب

ابتدا تیپ ناخن‌هایی را انتخاب کنید که با اندازه‌ی ناخن شما مطابقت داشته باشد. اگر تیپ‌ها کمی پهن‌تر باشند، می‌توانید با سوهان کشیدن آن‌ها را اندازه کنید.

نکته: وقتی که اندازه‌ی مناسب ناخن‌های خود را پیدا کردید، به‌خاطر داشته باشید که پشت همه‌ی ناخن‌های مصنوعی شماره‌ای نوشته شده که با دانستن آن در آینده می‌توانید خیلی سریع اندازه‌ی ناخن خود را اننتخاب کنید.

سپس ناخن‌ها را با همان ترتیبی که می‌خواهید آن‌ها را بچسبانید قرار دهید. توصیه می‌کنم که این کار را از دو ناخن کوچک شروع کنید و به سمت انگشت شست بیایید. به‌ این‌صورت می‌توانید تا مرحله پایانی از انگشت اشاره و شست خود برای چسباندن ناخن‌ها کمک بگیرید.

 2) آماده‌سازی ناخن‌ها

قبل از هر چیز لاک روی ناخن‌های طبیعی خود را پاک کنید. ناخن‌ها برای کاشت ناخن باید تمیز و پرتب باشند. برای این منظور باید تکه پنبه‌ای آغشته به لاک‌پاک‌کن را روی ناخن قرار دهید.

3) خشک کردن ناخن

به‌آرامی قسمتی از ناخن طبیعی خود که ناخن مصنوعی روی آن قرار می‌گیرد را سوهان بکشید تا هرگونه رطوبت را از بین ببرید. وقتی‌که رنگ آن سفید شد، گردهای روی ناخن را با برس پاک کرده تا زیر ناخن مصنوعی نرود؛ زیرا ممکن است باعث کنده شدن ناخن شود. این کار باعث می‌شود تیپ‌های ناخن مدت بیشتری روی ناخن بچسبند.

نکته: ابتدا یکی از ناخن‌ها را سوهان کشیده و تیپ را بچسبانید و سپس سوهان کشیدن ناخن بعدی را شروع کنید. به این‌ صورت از جمع شدن هر گونه رطوبت روی ناخن‌ها طبیعی که سوهان کشیده‌ شده‌اند جلوگیری می‌کنید.

4) چسباندن تیپ‌های ناخن

برای چسباندن تیپ‌ها، چسب را یا روی ناخن طبیعی خود بزنید و تمام قسمتی که می‌خواهید ناخن مصنوعی روی آن بچسبانید را با چسب بپوشانید یا چسب را روی تیپ بزنید و فقط قسمتی که می‌خواهد به ناخن طبیعی بچسبد را بپوشانید. اکثر افراد ترجیح می‌دهند که ابتدا چسب را روی ناخن مصنوعی بزنند.

هر ناخن را به مدت 25 -20 ثانیه بگیرید. ناخن را خیلی آرام یا خیلی محکم فشار ندهید. اگر خیلی آرام فشار دهید، ممکن است ناخن درست نچسبد و اگر خیلی محکم فشار دهید ممکن است چسب از زیر ناخن مصنوعی بیرون بزند. بنابراین بهتر است میانه‌رو باشید.

5) چیدن ناخن

اگر کاتر ناخن اکرلیکی داشته باشید، این‌کار خیلی ساده‌تر خواهد بود زیرا خیلی راحت ناخن‌های مصنوعی را به اندازه دلخواه کوتاه می‌کنید. اما اگر یک ناخن‌گیر (کاتر ناخن) اکرلیکی ندارید، می‌توانید از ناخن‌گیر معمولی استفاده کرده و ناخن مصنوعی را به اندازه دلخواه کوتاه کنید و سپس برای نتیجه بهتر از قیچی‌های کوچک برای کناره‌های ناخن استفاده کنید.

نکته: پس از چسباندن چهار تیپ ناخن، بازگردید و دو ناخن را که اول چسباندید، بچینید. سپس دو تیپ ناخن دیگر را بچسبانید و دوتای قبلی را بچینید. دلیل این کار این است که وقتی دارید دو ناخن قبلی را می‌چینید، زمان بیشتری به خشک شدن ناخن‌هایی که تازه چسبانده شده، اختصاص می‌یابد.

در روش دیگر از این مرحله از کاشت ناخن می‌توانید چیدن تیپ‌ها را به بعد از چسباندن تمامی تیپ‌ها موکول کنید. اما به‌دلیل بلند بودن این تیپ‌ها، کار کردن با آن‌ها مشکل خواهد بود. من به‌ همین دلیل، ناخن انگشت اشاره و شست را در آخرین مرحله بچسبانید، زیرا با این دوانگشت به‌راحتی می‌توان تمام تیپ‌ها را چسباند و نتیجه‌ی کاشت ناخن بهتر می‌شود.

6) آماده‌سازی برای ژل UV یا اکرلیک

تیپ‌ها به‌ اندازه‌ی ناخن مصنوعی برای کاشت ناخن بادوام نیستند، زیرا فقط به سر ناخن‌های طبیعی می‌چسبند. استفاده از ژل UV یا اکرلیک سبب تقویت و محکم شدن آن‌ها در طول کاشت ناخن می‌شود. 3 نکته برای آماده‌سازی قبل از استفاده از اکرلیک یا ژل UV وجود دارد:

 • کوتیکول‌ها: باید کوتیکول‌ها را به‌آرامی عقب بدهید. این کار مانع از رسیدن ژل UV/ اکرلیک به کوتیکول می‌شود. برای این منظور می‌توانید از چوب مخصوص کوتیکول استفاده کنید.
 • از بین بردن درخشش ناخن مصنوعی: به‌آرامی سطح ناخن را سوهان بکشید تا درخشش آن از بین برود. این کار باعث می‌شود تا اکرلیک/ ژل UV به ناخن بچسبد.
 • خشک کردن سطح ناخن‌ها: آن بخشی از ناخن طبیعی که تیپ روی آن چسبانده نمی‌شود نیز اکنون باید سوهان کشیده شود تا زمانی‌که نرم شده و تقریبا به رنگ سفید دربیاید. با این کار دوباره ناخن خشک شده و ژل UV/ اکرلیک راحت روی آن می‌چسبند.