رویال مد | مجله تخصصی مد و زیبایی

ادکلن اورجینال

چگونه یک ادکلن اورجینال را از فیک تشخیص دهیم؟

در زیر به برخی از روشهای کاربردی جهت تشخیص عطر و ادکلن اصل از تقلبی می پردازیم.

مقالات بسیاری جهت تشخیص و خرید عطر و ادکلن (ادوکلن) اصل از تقلبی و تفاوتهای آن در سایت ها و شبکه های اجتماعی موجود است و ما بسیاری از آن ها را مطالعه نموده و ذکر چند نکته در مورد آن ها را ضروری می دانیم.پس باما در ادامه این مقاله از رویال مد همراه باشید.

مقالات بسیاری جهت تشخیص و خرید ادکلن (ادوکلن) و عطر اصل از تقلبی و تفاوتهای آن در سایت ها و شبکه های اجتماعی موجود است و ما بسیاری از آن ها را مطالعه نموده و ذکر چند نکته در مورد آن ها را ضروری می دانیم:

 • نکته ی اول:نخست آنکه فروشگاه های معتبر و فروشگاه های اینترنتی و یا مغازه های عطر و ادکلن فیزیکی به عنوان واحدهایی که سالهاست در زمینه ی عطر و ادکلن فعالیت دارند، اعلام می کنند که هیچ فرمول خاص و ثابتی در رابطه با تشخیص عطر و ادکلن اصل از تقلبی وجود ندارد.
 • نکته ی دوم:بسیاری از این روش ها و فرمول ها قدیمی و پیش پا افتاده است و بسیاری از عطرهای تقلبی امروزی تمامی این نکات را لحاظ کرده اند.
 • نکته ی سوم:باوری که به غلط در بین مردم و متاسفانه برخی از همکاران ما جا افتاده این است که عطر اصل عطری است که ماندگاری بسیار بالایی دارد و حداقل یک یا دو روز روی بدن شما می ماند که می توان گفت چنین چیزی اصلا صحت ندارد.

همانگونه که در مقالات قبلی نیز اشاره نموده ایم عطر ها به چند دسته تقسیم می شوند:

 • Parfum – پرفیوم
 • Eau de Parfum – ادوپرفیوم
 • Eau de Toilette – ادوتویلت
 • Eau de Cologne – ادوکلن (ادکلن)
 • Eau Fraiche – ادوفرش

این دسته بندی به ترتیب درصد اسانس و ماندگاری است، در این دسته بندی Perfum (پرفیوم) بیشترین ماندگاری و درصد اسانس را دارد، نکته ای که باید در نظر داشت این است که ماندگاری Perfum در حدود 5 الی 7 ساعت است پس توقع اینکه یک عطر 1 یا 2 روز بر روی تن شما بماند شاید منطقی نباشد و این مساله برای تشخیص عطر اصل از تقلبی روش مناسبی نیست.

در ضمن ماندگاری عطر یک امر کاملا نسبی است و به عوامل زیادی مثل جنس پوست، متابولیسم بدن، رنگ پوست شما و… بستگی دارد.

نکته ی چهارم:از دیگر باورهای غلط این است که عطر اصل دارای لیبل وزارت بهداشت باشد، این مساله تصور اشتباهی است، چرا که خیلی از عطر ها که به صورت مسافری و پروازی به داخل کشور می آیند ادکلن اورجینال و اصل هستند تفاوت عطر برچسب دار (لیبل دار) و بدون لیبل تنها در قیمت آن است و قاعدتا عطر لیبل دار گران تر است. (البته باید این نکته را در نظر داشت که خرید اجناسی که از راه های قانونی وارد کشور شده امری پسندیده و مطمئن تر است.)

بطور مثال برند Chanel کلا دارای برچسب (لیبل) نبوده و همه ی عطرهای آن بدون برچسب در بازار موجود است.

سوال مهم:اگر برای خرید ادکلن اصل، دیدیم که عطری لیبل وزارت بهداشت و طرح شبنم دارد آیا از اصل بودن آن مطمئن باشیم؟

پاسخ:بله، اگر عطری دارای برچسب (لیبل) وزارت بهداشت و طرح شبنم حقیقی باشد 100% اصل (اورجینال) است.

در این بخش سعی نموده ایم حاصل تجربیات خودمان را بصورت خلاصه و کاربردی جهت تشخیص عطر و ادکلن های تقلبی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

عطرهای تقلبی به 3 دسته تقسیم می شوند:

 • دسته اول:کپی کار برندهای معروف با همان اسانس و بو هستند.
 • دسته ی دوم:عطرهایی هستند که تقلبی می باشند ولی به راحتی قابل تشخیص اند.
 • دسته ی سوم:عطرهایی که تقلبی هستند و به راحتی قابل تشخیص نمی باشند.

در ادامه هر سه حالت را به شما توضیح می دهیم تا بدانید که چه عطر و ادکلنی فیک و چه عطر و ادکلنی اصل هستند.

دسته اول

 • شاید واژه کپی برای این دسته مناسب تر باشد چون این عطر ها کاملا قانونی و بهداشتی تولید می شوند، کمپانی هایی مثل Rio,Smart,Ajmal و… فرمول ساخت عطرهای معروف را خریداری نموده و آن را با هزینه ی بسیار کمتری تولید می کنند و به بازار عرضه می نمایند، این عطر ها کاملا قانونی می شوند و بیشتر برای مصرف کشورهای جهان سوم و اشخاصی که قدرت خرید عطر اصل (اورجینال) را ندارند روانه ی بازار می شوند. ما با این دسته مشکلی نداریم چرا که اصولا این کمپانی ها به دنبال تقلب نیستند و نام خود را هم بر روی جعبه و هم بر روی شیشه درج می نمایند و به راحتی قابل تشخیص می باشند.

دسته دوم

با چند روش ساده تقلبی بودن این عطر ها نمایان می شود:

بسته-عطر-اصل-و-تقلبی

1)خب اول از هر چیزی که شما عطر یا ادکلن را که تحویل می گیرید،داخل یک باکس جلد بندی شده است،اما چطور باید تشخیص بدین که اصل است یا تقلبی،کافیست به عکس بالا دقت کنید که کاملا مشخص و گویا مشخص کرده ایم و اولین اصل از تشخصی فیک از اصل است.

ادکلن اورجینال

2) حروف درج شده بر روی شیشه و جعبه ی این عطر ها معمولا برجسته نیست و با کمی دقت تفاوت بین فونت ها قابل تشخیص است.

ادکلن اصل

3) درب شیشه ی این عطر ها کیفیت بسیار پایینی دارد و معمولا اسم شرکت یا نام ادکلن بر روی آن هک می شود و در اکثر مواقع این در مرکز شیشه و سر اسپری قرار می گیرد،که نشان از کیفیت بالایی ادکلن است ولی در نسخه های کپی و فیک به این مسئله دقت نمی شود.

کیفیت شیشه عطر اورجینال

4) شیشه این عطر ها کیفیت و شفافیت عطر اصل را ندارند و اگر آن ها را در نور نگاه کنید به راحتی رگه های آن قابل مشاهده است. البته این امر مشروط به این است که شما حداقل 10 عطر اصل را در نور مشاهده کرده باشید و آنجاست که تفاوت را احساس خواهید کرد.

تشخیص عطر اصل از تقلبی

5) اخیرا بر روی موبایل ها نرم افزاری نصب می شود به نام بارکد خوان، که از طریق اینترنت کار می کند، این نرم افزار بارکد عطر ها را اسکن نموده و پس از اندکی جستجو نام عطر، نام کمپانی و مشخصات عطر مورد نظر را به شما نمایش می دهد و شما می توانید از صحت بارکد آن اطمینان پیدا کنید.

بو کردن ادکلن

5) و در نهایت بوی الکل: معمولا این عطر ها بوی الکل می دهند، بزرگ ترین و بد ترین عیب یک کمپانی عطر سازی این است که از عطر آن کمپانی بوی الکل استشمام شود و این یک ننگ بزرگ است، پس هرگاه از بوی الکل استشمام کردید در تقلبی بودن آن شک نکنید.

نکته:نگران فاسد بودن عطر ها نباشید نخست اینکه عطر ها بین 5 تا 12 سال تاریخ انقضا دارند و عطرهای فاسد دو رنگ می شوند و روی عطر ها لایه ای روغن نقش می بندد.

دسته ی سوم

مهم ترین رقیب ما در تشخیص عطرهای تقلبی از عطر اصل، عطرهای این دسته می باشند چرا که این عطر ها به صورت بسیار حرفه ای و ماهرانه تولید می شوند و در برخی از موارد هیچ یک از روشهای بالا کمکی به ما نمی کند پس چگونه از خرید خود مطمئن باشیم؟

 1. حتما قبل از خرید عطر مورد نظر خود را در اینترنت Search کنید و عکسهای آن را ببینید، مثلا اگر قصد خرید عطر Dior Homme Intense را دارید به سایت دیور رفته و عکسهای این عطر را با دقت نگاه کنید، هنگام خرید عطر مورد نظر را با عکس مقایسه کنید.
 2. در هنگام خرید حتما 5 نکته ی بالا را لحاظ کنید و توجه داشته باشید که سلفون، جعبه، درب شیشه و خود شیشه بهترین روش برای تشخیص عطر اصل از تقلبی است.
 3. اگر عطر مورد نظر را قبلا داشته اید و استفاده کرده اید کار ساده تری دارید چرا که با تست کردن آن و کمی دقت می توانید تفاوت را تشخیص دهید.
 4. از فروشگاههای معتبر خریداری کنید و حتما پس از خرید، فاکتور با مهر فروشگاه دریافت نمایید.

نکته پایانی: اما یک نکته را هرگز فراموش نکنید، برخی از کمپانی ها هرازگاهی بسته بندی عطر ها و حتی طراحی شیشه ی آن را تغییر می دهند به طور مثال عطر Dior Adict زمانی با جعبه ی آبی تولید می شد اما الان با جعبه ی سفید تولید می شود.و هزاران مدل عطر و ادکلن دیگر که برای اینکه جلوه ای تازه و حس جدیدی را به مصرف کننده بدهند.این کارها را زیاد انجام میدهند.که می توانید براحتی تشخیص فیک و اصلی را به طریقی که در بال ذکر کردیم مشخص کنید.